CZ SK

Luxace čéšky

0 položek

LUXACE PATELY - ČÉŠKY

Definice: Luxace pately (vykloubení čéšky) je relativně časté onemocnění kolenního kloubu psů. Je typické anatomickými změnami pánevní končetiny, které vedou následně ke změně polohy čéšky do abnormální pozice.


dělení luxace: Luxaci můžeme dělit podle příčiny vzniku onemocnění na vrozenou a traumatickou. Zatímco vrozená luxace čéšky je podmíněná geneticky, traumatická vzniká nejčastěji po úraze či sportovním zranění. Frekvence výskytu je u traumatické výrazně nižší než u geneticky podmíněné luxace.


Vrozená luxace čéšky: 

je nejčastější u malých a trpasličích plemen, zejména: čivava, pražský krysařík, trpasličí špic, jorkšírský teriér, pudl, mops.

Luxaci čéšky je možné rozdělit do čtyř stupňů v závislosti na závažnosti postižení.
- Při 1. stupni (nejlehčím) můžeme patelu manuálně vykloubit, ta se ovšem ihned vrací do původní pozice.


- Při 2. stupni patela vyklubuje samovolně, ale je ještě schopna návratu do normální pozice, u některých psů můžeme i pozorovat, že jsou schopni patelu sami „nahodit" zpět rotací končetiny.

- Při 3. stupni je již patela luxovaná trvale, jsme sice schopni ji manipulací reluxovat, nicméně se ihned vrací do abnormální pozice.


- Při 4. stupni, nejzávaznějším, je luxace trvalá a nejde ji manipulací reluxovat do správné polohy.


Všechny tyto stupně jsou v různé míře doprovázeny následnými deformacemi, zejména postihujícími holenní a stehenní kosti. Bohužel je toto onemocnění doprovázeno bolestmi různé internzity.


Co je velmi důležité a mělo by být prioritou všech chovatelů a chovatelských klubů, že se v případě výskytu luxace pately je třeba daného psa vyřadit z chovu.

Jedná se o výrazný zásah, ale pro zdraví plemene je to velmi důležitý krok! 

Jako prevence, ale i jako vhodná součást terapie se osvědčily chondroprotektivní látky a současně velmi dobře fungovala síra v podobě methylsulfonylmethanu, zkráceně označovaného MSM.

Velmi kvalitní preparáty pro psy jsou přípravky řady Alavis, výborným preparátem je rovněž Geloren (jak pro psy, tak pro koně). Výběr je ale daleko širší. Pokud jste si pořídili plemeno s častým vrozeným výskytem tohoto onemocnění, je vhodné podávat chodroprotektiva dlouhodobě, celoživotně. Rovněž můžete navštívit specializovaného veterináře na tuto problematiku a nechat si patelu odborně vyšetřit. Zejména u chovných jedinců, které chcete zařadit do chovu je toto velmi vhodné, i když se může jednat o plemeno, kde chovatelský klub toto vyšetření k uchovnění nevyžaduje.

Pokud máte pejska s luxací čéšky, nezapomeňte pravidelně podávat chondroprotektiva, které mohou velmi pomoci od bolesti a zhoršení stavu. Nezapomeňte, že tyto přípravky problémy zcela nevyřeší, ale mohou velmi pomoci. Jediným řešením je pouze operace kloubu. 

Prohledat výsledky filtru fulltextem

Zobrazit:

Anketa

Co Vás na našich stránkách nejvíce zaujalo?

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení